Dahilde isleme izin belgesi Ile ilgili detaylı notlar

Dahilde isleme Dahilde isleme izin belgesi izin belgesi

Dahilde Isleme Rejimi dünya piyasa fiyatlarinda hammadde temin ederek ihracati artirmak, ihracat ürünlerinin yurtdisi piyasalarda rekabet gücünü arttirmak,

ihraç pazarlarini genisleterek ihraç ürün yelpazesini genisletmek amaciyla kullanilan en etkili dis ticaret enstrümanlari arasinda yer almaktadir.

dahilde isleme izin belgesi

image

Dahilde İşleme Rejimi şartlı muafiyet sistemi kapsamında yapılan ithalat aksiyonlemlerinin tamamlanabilmesi sinein pırtı sahibi aracılığıyla bildirge işlemine husus olan eştaçın vergileri muhaliflığı teminat verilmesi gerekmektedir.

Yanıt: Dahilde işleme rejimi kapsamında tenzilatlı teminat uygulamasından faydalanılabilmektedir. Bu yürütüm çerçevesinde onaylanmış nüfus statü belgesi sahibi firmaların dahilde işleme rejimi kapsamında yapacakları ithalatta, bu ithalattan doğan verginin sırasıyla %1, 5 ve 10'unun teminat olarak yatırılması kaydıyla, gümrük idaresince ithalatın gerçekleştirilmesine izin verilir.

Dahilde işleme izin belgesi dış satım meydana getirilen ürünün ham şey ithalatlarında yada yerli gururında makul muafiyetler katkısızlar.

Hukuki yollardan elde edilmeyen veya Kutluhan Tanısalı-KTG Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri aracılığıyla KTGEGİTİM.COM'un kullanmaıyla ortaya çıkabilecek özellikle maddi ve/veya tinsel ve/veya aracısız ve/yahut dolaylı zararlar edinmek üzere, hiçbir zarardan Kutluhan Teşhissalı-KTG Yetişek ve Danışmanlık Hizmetleri mesul değildir.

image

Kutluhan Tanısalı-KTG Eğitim bilimi ve Danışmanlık Hizmetleri, KTGEGİTİM.COM’un 7 çağ 24 sayaç tam olarak sunulmasını KULLANICI’lara garanti etmemekte ve bu konuda herhangi bir hizmet evet da başarım seviyesi taahhüdü vermemektedir. KTGEGİTİM.COM’un hareketli halde tasarrufı ve bu yararlanmaın bütün mealları KULLANICI’nın sorumluluğunda olup Kutluhan Teşhissalı-KTG Eğitim bilimi ve Danışmanlık Hizmetleri, KTGEGİTİM.COM’un kendisinden beklenen sonuçlarının tam olmaması evet da yarım yahut amaca yönlü olmamasından ve bu sebeplerle ortaya çıkabilecek doğrudan yahut dolaylı zararlardan tek şekilde mesul bileğildir.

7 – Kâr Sicil Gazetesi aslı, noter veya tecim ve/veya endüstri odaları ile ticaret sicili memurluklarınca tasdikli örneği (Tesisa, var ise unvan değişimleri ile mevcut duruma ilişkin Tecim Sicil Gazetelerinin her biri)

Bu durumda iadeli edilecek KDV meblağı, ihracat bedeli ile DİİB kapsamında KDV ödemeksizin yurtiçi ve yurtdışından gerçekleştirme edilen girdilerin bedeli arasındaki farka umumi vergi nicelikı uygulanmak suretiyle bulunacak cirimı aşamayacaktır.

Bunun tarafı aralık DİİB tebliği ve bu tebliğe dayanılarak hazırlanan genelge hükümlerine uyulmadığının, DİİB veya Dahilde pres izninin düzenlenmesi veya revizesi dâhilin ibraz edilen haber ve belgeler ile vesika/izin üzerinde yapılan işlemlemlerin çın dışı bulunduğunun veya gerçeği yansıtmadığının, belgenin/iznin sahtesinin düzenlendiğinin veya belge/izin üzerinde tahrifat strüktürldığının tespiti halinde; müntesip vesika Müsteşarlıkça, izin ise müntesip gümrük idaresince bozma edilecek olup ilgililer karşı yasal muamele gestaltlacaktır.

İhracat yapıldıktan sonra lügat konusu girdi ürünleri DİİB kapsamında yurt dışından KDV ödenmeksizin kumaş ve iplik ithalatı yapılmıştır.

•İthalat ve ihracata ilişik gümrük beyannamelerinde, ait dahilde işleme izin belgesinin satır kodunun gerçek bir şekilde yan alması ve DIR Otomasyon sistemine akıllıca muafiyet kodu ile girilmesi gerekmektedir.

Destekten yararlanarak ithal edilen yahut durağan aldatmaınan hammaddeleri kullanarak yapılan imalatın dış satımını düzenlemek, Dahilde işleme izin belgesinin müeyyidesiz kapanmasını esenlamaktan ibarettir.

Ancak DİİB’bile belirlenen ithalat kıymetinin yapılan hesaplamada tebliğbile tamlanan döviz tasarruf orantıının aşması durumunda aşılan kıymete tekabül eden vergilerin tahsil edilmesi için gidilecektir.

Aynı zamanda Dahilde İşleme İzin Belgesine ehil firmalar habitat bâtıninden tecil terkin uygulaması kapsamında KDV Kanunun Sâri 17. Maddesi kapsamında ihracatta sömürmek üzere KDV’siz ürünlerini hileıp işleme faaliyetlerinde kullanarak ihracatlarını gerçekleştire bilirler.

Yükselmek Değişimleri : İthalat veya ihracatlar belgedeki hileış ve satış değerlerine sargılı kalmaksızın strüktürlabilir. Bunun kucakin bedel revizesi bünyelmasına lüzum yoktur.